Dukascopy Bank - Europe - Forex Broker polska

Skąd odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Skąd odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Posted on 24/12/2018 by nemesis

Święta to czas, gdy na drodze czeka na nas wiele niebezpieczeństw. Pierwszym z nich są trudne warunki atmosferyczne. Obfite opady śniegu i lód powodują, że kierowcy nie radzą sobie w konfrontacji ze śliską nawierzchnią. Do niekorzystnej aury należy dołączyć pośpiech i kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości.

To wszystko sprawia, że w tym zabieganym okresie dochodzi do wielu wypadków komunikacyjnych, a szczególnie samochodowych. Według statystyk, podczas tegorocznych świąt odnotowano 443 wypadki, w których zginęło 36 osób. Poszkodowani tych niefortunnych wydarzeń mogą ubiegać się o odszkodowanie. W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń?

Odszkodowanie – powody, dla których warto się po nie zgłosić!

Na początku należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto starać się o odszkodowanie po wypadku. To traumatyczne wydarzenie wiąże się z cierpieniem emocjonalnym i fizycznym. Dlatego też kierowcy często nie myślą o uzyskaniu rekompensaty. Mimo tego warto skorzystać z tej możliwości. Wsparcie pieniężne pozwala sfinansować rehabilitację, konsultacje i zabiegi medyczne, leki i sprzęt potrzeby podczas leczenia, czy też ewentualną pracę opiekunki.

Ochrona ubezpieczeniowa w postaci OC!

Odszkodowanie uzyskiwane jest z tzw. OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela samochodu, który spowodował wypadek. W sytuacji, gdy sprawca wypadku ucieknie lub nie korzysta z ubezpieczenia OC, z żądaniem odszkodowania warto zwrócić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Należy jednak nadmienić, że osoba, która spowodowała wypadek nie posiada prawa do odszkodowania.

Daj sobie pomóc!

Niestety uzyskanie rekompensaty nie jest łatwe i przyjemne. Wymaga bowiem dokonania wielu formalności, będących ostatnią rzeczą, o której myślą poszkodowani. Dlatego też warto zwrócić się z prośbą o pomoc do firmy, która przeanalizuje naszą sprawę i pomoże uporać się z niezbędną dokumentacją. To właśnie na jej podstawie ubezpieczyciel oceni zasadność naszego wniosku i  podejmie ostateczną decyzję.

Jak ustalana jest wysokość odszkodowania?

Należy dążyć do tego, aby wyrównywała ona wszelkie straty materialne i życiowe, które spowodował wypadek. Nie istnieją jednak przepisy, które szczegółowo określałyby kwotę odszkodowania. Zależy ona od wielu czynników takich jak: rodzaj obrażeń poszkodowanego, czas leczenia i rehabilitacji, zaburzenie normalnego trybu życia, czy wielkość bariery w realizacji obowiązków zawodowych. Jeżeli chodzi natomiast o okres oczekiwania, odszkodowanie wypłacane jest zazwyczaj w ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia wypadku. W sytuacji, gdy sprawa jest bardziej skomplikowana, okres oczekiwania potrafi wydłużyć się do 90 dni.

Po więcej informacji zapraszamy na: Odszkodowania po wypadku komunikacyjnym – samochodowym

Uzyskanie adekwatnej wysokości odszkodowania jest trudne, a przede wszystkim czasochłonne. Niezbędne jest zebranie m.in. dokumentów dotyczących przebiegu wypadku, wyników badań, rachunków oraz faktur potwierdzających szkodę.

Formalności jest mnóstwo, dlatego warto zgłosić się o pomoc. Dzięki niej możemy otrzymać kompleksowe wsparcie prawne, pomoc w gromadzeniu dokumentacji, możliwość obserwacji postępów sprawy, kompetentnych przedstawicieli podczas negocjacji z ubezpieczycielem, a przede wszystkim pewność, że wartość odszkodowania nie zostanie zaniżona.

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *