Dukascopy Bank - Europe - Forex Broker polska

inflacja a stopy procentowe funt

Oddala się podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii

Posted on 19/08/2014 by nemesis

Kurs GBP/USD osiągnął najniższe poziomy od czterech miesięcy, a EUR/GBP zbliżył się do dwumiesięcznego high, po publikacji inflacji dla Wielkiej Brytanii, która okazała się niższa niż oczekiwano i tym samym wpłynęła na zmniejszenie presji na Bank Anglii w odniesieniu do podwyższenia stóp procentowych.

Inflacja konsumencka wyniosła 1,60%, a inwestorzy biorący udział w ankiecie Reutersa przewidywali spadek inflacji do poziomu 1,80% z 1,90%. Miesiąc do miesiąca ceny spadły o 0,30%.

Do połowy lipca wzrosty na funcie były napędzane przez oczekiwania wynikające z dobrych danych z brytyjskiej gospodarki, co do podniesienia stóp procentowych. Okazało się jednak, że gospodarki nie trzeba schładzać stopami procentowymi, gdyż zaczęły pojawiać się sygnały, że nie wszystko przebiega prawidłowo. Tydzień temu na forum wspominałem o obniżeniu prognoz wzrostu płac, a teraz inflacja spowolniła, potęgując spadki funta.

Wzrost stóp procentowych zakładano w okolicach listopada, teraz mówi się o pierwszym/drugim kwartale 2015 roku. Oczekuję dalszego osłabiania się funta, a wraz z pojawieniem się danych o wzroście inflacji, kurs brytyjskiej waluty zacznie zyskiwać na wartości.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *