Dukascopy Bank - Europe - Forex Broker polska

Euro a inflacja, draghi

Euro na celowniku inwestorów

Posted on 28/08/2014 by nemesis

Dzisiaj poznamy inflację w Niemczech, a w dniu jutrzejszym w strefie euro. Dane te odegrają znaczącą rolę, co do kształtowania się polityki monetarnej w eurostrefie, jak również w notowaniu kursu euro.

Dla przypomnienia dodam na początku, że Europejski Bank Centralny obniżył niedawno stopy procentowe w strefie euro aby walczyć z niską inflacją, a przede wszystkim by nie dopuścić do deflacji. Jak na razie poczynania EBC nie zdają egzaminu i należy spodziewać się kolejnych kroków w celu ratowania europejskiej gospodarki. Można tutaj zacytować szefa EBC Mario Draghi’ego „EBC użyje wszelkich dostępnych instrumentów aby odeprzeć ryzyko deflacji”.

Prognozuje się pogorszenie inflacji zarówno dla Niemiec, jak i strefy euro. W pierwszym przypadku ma nastąpić spadek z 0,3% m/m do poziomu 0,0%, natomiast wzrost cen w strefie euro r/r ma wynieść 0,3% w porównaniu do poprzedniego wzrostu 0,4%.

Negatywny kierunek inflacji będzie równie negatywnie oddziaływał na kurs euro, który w dalszym ciągu w moich prognozach ma kierunek na osłabianie się.

Dodatkowym elementem, który brany jest pod uwagę w związku z problemami z inflacją jest prognoza, że EBC uruchomi „dodruk pieniędzy” (quantitative easing) idąc w ślady np. USA i Wielkiej Brytanii, gdzie tego typu działania podjęto już wiele lat temu i przynoszą oczekiwane pozytywne rezultaty dla gospodarki.

Większa ilość pieniądz w obiegu wpłynie pozytywnie na obniżenie kosztu długu w krajach strefy euro oraz wzrost notowań akcji.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *