Dukascopy Bank - Europe - Forex Broker polska

problemy rosji i ukrainy rubel

Zamieszanie w Rosji – ciąg dalszy

Posted on 03/03/2014 by nemesis

Rosja robi wszystko, aby powstrzymać panikę na swoich rynkach, zahamować odpływ inwestorów oraz uratować kurs swojej waluty.

Niedawno pisałem o problemach rubla i próbach jego ratowania, a dzisiaj można powiedzieć, że wszystkie rozwiązania użyte do jego obrony okazują się zawodzić, gdy na horyzoncie pojawia się prawdopodobieństwo wybuchu konfliktu zbrojnego.

Zamieszanie związane z Ukrainą i tworzącym się poważnym problemem o „zwierzchnictwo” nad Krymem, powodują odpływ kapitału z rynku rosyjskiego.

Na chwilę obecną najważniejszy indeks dla rynku rosyjskiego MICEX spada o prawie 200 punktów (~11%), a inwestorzy pozbywają się wszystkiego bez wyjątków. Poza akcjami również obligacje ucierpiały, które notowane są najwyżej od przeszło 1,5 roku.

W celu ratowania gospodarki przed odpływem pieniądza z Rosji, rosyjski bank centralny podniósł stopy procentowe o 150 punktów, z poziomu 5,5% do 7%.

Zawirowań na rosyjskich giełdach spodziewam się tak długo, jak długo będą występować problemy związane z sytuacją na Ukrainie. Dodatkowo rykoszetem dostanie się innym, sąsiednim giełdom, w tym polskiej, gdzie dzisiaj otworzyliśmy się dużą luką w dół, po czym spadki te były kontynuowane.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *