Dukascopy Bank - Europe - Forex Broker polska

opec a dolar amerykański i cena ropy

OPEC „umacnia” dolara

Posted on 28/11/2014 by nemesis

W dniu dzisiejszy zapadła decyzja, że OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) nie będzie ograniczać wydobycia ropy naftowej, gdzie potencjalna obniżka podaży, spowodowałaby podwyższenie ceny ropy naftowej.

Poza spadkiem ceny ropy, decyzja ta najbardziej zaboli Putina, gdzie niskie notowania rubla biją kolejny rekordy, ale oprócz Rosji, oberwały również inne kraje, które biorą duży udział w wydobyciu ropy naftowej. Spore spadki zanotowały takie waluty, jak korona norweska oraz dolar kanadyjski. Wszystko to natomiast przekłada się na wzrosty na dolarze.

Dalsze obniżanie się ceny ropy naftowej będzie pogłębiało spadki na „walutach towarowych” i umacniało dolara amerykańskiego.

Dodatkowo należy wspomnieć, że inflacja w Japonii spadła do poziomu 2,4% z 2,5% rok do roku oraz również zanotowano spadek w strefie euro z 0,4% do 0,3%. Dochodzi do tego spadek rentowności japońskich obligacji. Wszystko to każe zakładać, że w okresie 2-3 miesięcznym dolar będzie się umacniał.

Dla przypomnienia, ten weekend poza wyborami w naszym kraju, będzie również obfitował w referendum w Szwajcarii, ale więcej na ten temat na blogu Rafała Jaworskiego: Złote referendum szwajcarów, a koszmar frankowców.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *