Dukascopy Bank - Europe - Forex Broker polska

krym po referendum a wpływ na giełdy

Krym dalej poniewiera rynkami

Posted on 17/03/2014 by nemesis

Giełdy środkowoeuropejskie mocno obrywają ze względu na zamieszanie na Ukrainie, związane z niedzielnym referendum o usamodzielnienie się Krymu.

Wiemy już, że ludność Krymu w referendum opowiedziała się za odłączeniem od Ukrainy, a dokładnie 96,77% osób głosujących w referendum, a przed chwilą władze Krymu ogłosiły niepodległość.

Giełda polska otarła się o najniższy poziom od pół roku, kurs EUR/PLN umocnił się o 10 groszy (1000 pipsów) w ciągu miesiąca, a w momencie jak pisze ten artykuł, nie ma znaczącej reakcji rynków na publikacje wyników referendum i ogłoszoną niepodległość Krymu.

Pozostali sądzie Ukrainy również mają z tego tytułu problemu, spadki występują między innymi na giełdzie węgierskiej i rumuńskiej, a ich waluty osłabiają się w stosunku do Euro.

Główny „winowajca”, który określany tak jest przez zachód, także traci na całym zamieszaniu, rosyjski indeks MICEX spadł w ciągu miesiąca o 336 punktów, to jest aż o 22%.

Krym teraz będzie ubiegał się o włączenie do Rosji, która sama będzie przychylna temu rozwiązaniu, któremu zachód i Ukraina będą się mocno sprzeciwiały. Zamieszanie z tego tytułu powinno w dalszym ciągu odciągać inwestorów od rynków środkowoeuropejskich, chyba, że Rosja poprzestanie na Krymie i dalsze problemy nie będą się pojawiać. Zanim jednak nastąpi uspokojenie, czekają nas teraz kilkutygodniowe przepychanki z włączeniem Krymu do Rosji.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *