Dukascopy Bank - Europe - Forex Broker polska

brak podwyższki stóp procentowych w wielkiej brytanii

Dalsze oddalanie się podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii

Posted on 16/10/2014 by nemesis

Do lipca tego roku uważano, że brytyjska gospodarka będzie jedną z pierwszych z grupy państw G7, która podniesie stopy procentowe, ale jak to bywa w ekonomii: nic nie jest pewne na 100%.

Głównym powodem słabnącego funta jest zwalniająca inflacja, gdzie do wakacji osiągała ona jeszcze poziomy w okolicach 2%, a w późniejszym okresie coraz to niższe, kończąc na wzroście 1,2% rok do roku. Przy w miarę wysokiej inflacji w lipcu, Bank Anglii zwracał już uwagę na problem wzrostu płac, który był dużo niższy niż inflacja i aktualnie wynosi 0,7% rok do roku licząc okres trzymiesięczny.

Inflacja ostatecznie jest najniższa od 5 lat, a kurs funta do dolara najniższy od prawie roku.

Szacuję się, że podwyższa stóp procentowych nie nastąpi zbyt szybko, pomimo dość wysokiego wzrostu gospodarczego 0,9% kwartał do kwartału, a najważniejszym wskaźnikiem przesądzającym o potencjalnej podwyżce będzie wzrost wynagrodzenia.

Dodać należy jeszcze zwiększającą się niechęć Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej poprzez wzrost poparcia dla Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa żądającej natychmiastowego referendum w sprawie członkostwa w UE.

Na przestrzeni 2-3 miesięcy spodziewam się osłabienia brytyjskiej waluty.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *