Dukascopy Bank - Europe - Forex Broker polska

brexit - wyjście wielkiej brytanii z uni europejskiej

Czas na Brexit, a raczej HardBrexit – już niebawem Wielka Brytania poza unią

Posted on 05/10/2016 by nemesis

Od ponad trzech dekad wartość funta nie była tak niska. Wiele osób zdziwiła decyzja Wielkiej Brytanii do opuszczenia Unii Europejskiej. Niektórzy twierdzą, że to szansa dla Anglii na odzyskanie niepodległości, można jednakże również usłyszeć, że to największy błąd jaki mogli popełnić mieszkańcy wysp. Theresa May premier Wielkiej Brytanii uznała, że do końca marca, przyszłego roku zostaną podjęte wszelkie kroki do opuszczenia kraju z Unii Europejskiej. Prasa nazwała ten pośpiech „Twardym Brexitem„.

Tak więc od marca zacznie się cała procedura związana z wychodzeniem Wielkiej Brytanii z Unii. Skończą się tanie loty na wyspy, a i zakupy, na które wiele osób z całego świata udaje się do Londynu mogą okazać się nie tak samo korzystne jak w czasie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. Skutki tej sytuacji odczuje również dosyć mocno branża naukowa. Studenci z krajów należących do Unii Europejskiej będą bowiem zobowiązani płacić większe koszta związane z edukacją. To stawia pod znakiem zapytania takie programy jak na przykład Erasmus. Nikt nie wie również jak dokładnie będzie wyglądała sprawa z pracą i czy wymagane będą pozwolenia. Należy jednak pamiętać, że premier Wielkiej Brytanii podkreśla iż wyjście kraju z Unii pozwoli na polepszenie standardów życia jak i warunków pracy osób znajdujących się w klasie średniej jak i niższej. Mówi się również o zwiększeniu znaczenia obszaru handlowego Wielkiej Brytanii.

hard  brexit - wyjście wielkiej brytanii

Już niedługo Zjednoczone Królestwo przedstawi swoje żądania Brukseli i rozpocznie się zmiana członkostwa w Unii Europejskiej. Rada Europejska zapowiedziała, że chce aby odejście Wielkiej Brytanii z unii odbyło się w jak najszybszym czasie, tak żeby nie wpływało na inne ważne sprawy. Obecnie oczekuje się kroku ze strony przedstawicieli wysp, ponieważ zanim nie ustalą oni swoich warunków, nie będzie można rozpocząć przygotowań do opuszczenia Unii Europejskiej. Anglicy przyznali się już, że na pewno do końca roku nie zdążą ze wszystkim. Przygotowania wymagają wiele czasu i ludzi, którzy dobrze rozplanują cały proces. Jest to bardzo ważny moment dla mieszkańców oraz władz Anglii tak więc pośpiech z ich strony nie powinien się pojawić. UE ma nadzieję, że odejście Wielkiej Brytanii nie będzie końcem Unii i inne państwa nie pójdą za jej przykładem. Premier Theresa May przekonuje, że odejście ze wspólnoty unijnej pozwoli rozwinąć kraju skrzydła i przyniesie to więcej korzyści niż strat. Jednakże jak do tej pory zarówno wartość funta jak i indeksów spadła. Można zaobserwować spadek funta do najniższej wartości od trzydziestu lat. W porównaniu z dolarem australijskim oraz jenem, waluta ta również nie plasuje się dobrze. Może to więc dać do myślenia przedstawicielom tych państw, które również mogłyby zastanawiać się nad opuszczeniem Unii Europejskiej. Skutki wycofania się Wielkiej Brytanii z UE będą dopiero widoczne za jakiś czas, warto więc bacznie obserwować sytuację na wyspach.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *